- Dobrych i Bożych wakacji życzymy wszystkim dzieciom, młodzieży i dorosłym!
- Nabożeństwo fatimskie w czwartek, 13 lipca poprowadzi – jak przed miesiącem – ks. Szymon Bajon. O 18.00 modlitwa różańcowa, po niej Eucharystia i procesja maryjna wokół kościoła. Zapraszamy!
- INTENCJE WSPÓLNOTY RÓŻAŃCOWEJ: LIPIEC – Dla osób w podeszłym wieku o radość z wiary i z życiowego doświadczenia. SIERPIEŃ – Dla młodzieży o wdzięczność, szacunek i czas dla osób starszych.
- Poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo dla ich kierowców odbędzie się w niedzielę 23 lipca.
- W tym tygodniu wspominamy świętych: Benedykta, opata i Patrona Europy (wt), Brunona Bonifacego z Kwerfurtu (śr), Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników oraz bł. Mariannę Biernacką, teściową i męczennicę (czw), Kamila de Lellis i Henryka (pt), Bonawenturę i Włodzimierza (sob).
- T E R M I N Y S T A Ł E: Msze święte: niedzielne o 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.30 (oraz wigilijna w sobotę o 18.30); w intencjach zbiorowych w soboty o 18.30; w dni powszednie Msze o 8.00 i 18.30 odbywają się w kościele dolnym. Sakrament pokuty i pojednania w dni powszednie od 7.30 – 7.55 oraz od 18.00 – 18.25; Adoracja Najświętszego Sakramentu w środy od 8.30 do 18.30; o 12.00 modlitwa różańcowa o pokój! Nabożeństwa: Modlitwa różańcowa codziennie o 18.00 (w niedziele o 9.00); Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w niedziele o 7.30; Nabożeństwo do św. Józefa w środy o 8.30; Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o 17.45. Biuro parafialne czynne w poniedziałek 9.00 – 10.00 oraz w poniedziałek, środę i piątek 16.00 – 18.00. Wezwanie księdza do chorego – telefon 697 665 772.
- Grafik dla lektorów (słowo Boże i modlitwa powszechna) dostępny jest w zakrystii. Zapraszamy do czytania w czasie liturgii dni powszednich i niedziel.
- Zmarli: + Paula Bartosz (l. 34) z os. Bohaterów; Irena Paczyńska (l. 73) z os. Powstań Narodowych; Andrzej Wrembel (l. 76) z os. Rzeczypospolitej; Andrzej Waszkowiak (l. 77) z os. Rzeczypospolitej; Jan Cichosz (l. 84) z os. Armii Krajowej. RIP.
Pan jest dobry dla wszystkich, * a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył (Ps 145)
Ks. Krzysztof Różański, proboszcz
To piękne, że w tym roku obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i Światowe Dni Młodzieży przypadają blisko siebie. Obydwa wydarzenia mają za temat „pośpiech” Maryi (por. w. 39) w wydarzeniu nawiedzenia Elżbiety, a tym samym prowadzą nas do refleksji nad więzią między młodymi a osobami starszymi. Pan ufa, że młodzi spotykając się z nimi przyjmą wezwanie do pielęgnowania pamięci i rozpoznają w nich dar przynależności do większej historii. Przyjaźń osoby starszej pomaga młodemu człowiekowi nie sprowadzać życia do teraźniejszości i pamiętać, że nie wszystko zależy od jego zdolności. Z kolei dla osób starszych obecność osoby młodej otwiera nadzieję, że to, co przeżyli, nie zostanie utracone, a ich marzenia zostaną zrealizowane. Krótko mówiąc, nawiedzenie Elżbiety przez Maryję i świadomość, że miłosierdzie Pana jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, ujawniają, że nie możemy iść dalej – a nawet zbawić się – sami i że interwencja Boga zawsze objawia się w całości, w dziejach ludu. Mówi o tym sama Maryja w Magnificat, radując się w Bogu, który dokonuje nowych i zaskakujących cudów, będąc wierny obietnicy danej Abrahamowi (por. w. 51-55). Aby lepiej przyjąć styl Bożego działania pamiętajmy, że czas musi być przeżywany w pełni, ponieważ największe rzeczywistości i najpiękniejsze marzenia nie są realizowane w jednej chwili, ale poprzez rozwój i dojrzewanie: w drodze, w dialogu, w relacji. Dlatego ci, którzy skupiają się tylko na tym, co doraźne, na własnych korzyściach, które należy osiągnąć szybko i zachłannie, na „wszystkim i teraz”, tracą z oczu działanie Boga. Natomiast Jego plan miłości obejmuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, obejmując i łącząc pokolenia. Jest to projekt, który wykracza poza nas samych, ale w którym każdy z nas jest ważny, a przede wszystkim wezwany do wyjścia poza swoje ograniczenia. Dla najmłodszych jest to kwestia wyjścia poza doraźność, w której zamyka nas rzeczywistość wirtualna, często odwracająca uwagę od konkretnych działań. Dla najstarszych jest to kwestia nie rozpamiętywania słabnących sił i nie żałowania utraconych możliwości. Patrzmy w przyszłość! Dajmy się kształtować łasce Bożej, która z pokolenia na pokolenie uwalnia nas od bezruchu w działaniu i żalu za przeszłością! (Franciszek, Orędzie na 3 Dzień Dziadków i Osób Starszych, 23 lipca 2023)