15. Niedziela zwykła – 16 lipca 2023

 1. Dobrych i Bożych wakacji życzymy wszystkim dzieciom, młodzieży i dorosłym!
 2. Poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo dla ich kierowców odbędzie się w przyszłą niedzielę, 23 lipca, po każdej Mszy św. Będzie można też otrzymać pamiątkowe obrazki ze św. Krzysztofem. Już dziś można zakupić do samochodów zapachy ze św. Krzysztofem (5 zł) i dziesiątki różańca (8 zł).
 3. Zebranie Akcji Katolickiej w czwartek, 20 lipca o 16.30.
 4. 3. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych przypada w najbliższą niedzielę, 23 lipca.
 5. W tym tygodniu wspominamy świętych: NMP z Góry Karmel – MB Szkaplerzną (dziś), Aleksego (pon), Szymona z Lipnicy (wt), Małgorzatę, Eliasza, bł. Czesława (czw),  Daniela (pt), Marię Magdalenę (sob).
 6. T E R M I N Y    S T A Ł E:
  • Msze święte: niedzielne o 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.30 (oraz wigilijna w sobotę o 18.30); w  intencjach zbiorowych w soboty o 18.30; w dni powszednie Msze o 8.00 i 18.30 odbywają się w kościele dolnym.
  • Sakrament pokuty i pojednania w dni powszednie od 7.30 – 7.55 oraz od 18.00 – 18.25;
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w środy od 8.30 do 18.30; o 12.00 modlitwa różańcowa o pokój!
  • Nabożeństwa: Modlitwa różańcowa codziennie o 18.00 (w niedziele o 9.00);
  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w niedziele o 7.30; Nabożeństwo do św. Józefa w środy o 8.30; Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątki o 17.45.
  • Biuro parafialne czynne w poniedziałek 9.00 – 10.00 oraz w poniedziałek, środę i piątek 16.00 – 18.00.
  • Wezwanie księdza do chorego – telefon 697 665 772.
 7. Grafik dla lektorów (słowo Boże i modlitwa powszechna) dostępny jest w zakrystii. Zapraszamy do czytania w czasie liturgii dni powszednich i niedziel. Zapraszamy też dorosłych Panów do służenia przy ołtarzu, a także do zbierania składki podczas Mszy.
 8. Zmarli: + Jerzy Kózka (l. 85) z os. Bohaterów; Henryk Maciejewski (l. 82) z os. AK; Aleksandra Zagrodzka (l. 92) z os. Bohaterów; Wojciech Gapiński (l. 52) z Belfastu w Irlandii Płn.; Piotr Rausch (l. 64) z os. AK; Monika Hadyniak (l. 93) z os. AK; Andrzej Doliński (l. 76) z os. Bohaterów. RIP.
 

Ks. Krzysztof Różański, proboszcz

  W spotkaniu Maryi i Elżbiety, młodych i starych, Bóg daje nam swoją przyszłość. Droga Maryi i gościnność Elżbiety otwierają bowiem drzwi do objawienia się zbawienia: poprzez ich uścisk Jego miłosierdzie wkracza z radosną łagodnością w ludzką historię. Chciałbym zatem zaprosić wszystkich do zastanowienia się nad tym spotkaniem, co więcej, do zamknięcia oczu i wyobrażenia sobie, jak w migawce, tego uścisku między młodą Matką Boga a starszą matką św. Jana Chrzciciela; do przedstawienia go sobie w myśli i uwidocznienia w sercu, do utrwalenia go w duszy jako świetlistej ikony wewnętrznej.   Zachęcam także, abyśmy przeszli od wyobraźni do konkretu, czyniąc coś, aby objąć uściskiem dziadków i osoby starsze. Nie zostawiajmy ich samymi. Ich obecność w rodzinach i wspólnotach jest cenna, daje nam świadomość, że dzielimy to samo dziedzictwo i jesteśmy częścią ludu, w którym strzeże się korzeni. Tak, to właśnie osoby starsze przekazują nam naszą przynależność do świętego ludu Bożego. Kościół podobnie, jak społeczeństwo ich potrzebują. Przekazują oni teraźniejszości przeszłość, która jest niezbędna do budowania przyszłości. Czcijmy ich, nie pozbawiajmy siebie ich towarzystwa i nie pozbawiajmy ich naszego, nie pozwólmy, by byli odrzuceni!   Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych pragnie być małym, delikatnym znakiem nadziei dla nich i dla całego Kościoła. Dlatego ponawiam moje zaproszenie do wszystkich – diecezji, parafii, stowarzyszeń, wspólnot — aby obchodzić go, koncentrując się na przepełniającej radości z ponownego spotkania między młodymi a osobami starszymi. Wam młodym, którzy przygotowujecie się do wyjazdu do Lizbony, lub będziecie przeżywać Światowe Dni Młodzieży w waszych miejscowościach, chciałbym powiedzieć: zanim wyruszycie, odwiedźcie swoich dziadków, odwiedźcie samotną osobę starszą! Jej modlitwa będzie was strzegła i będziecie nosić w sercu błogosławieństwo tego spotkania. Proszę was, starsi, abyście towarzyszyli modlitwą młodym, którzy wkrótce będą świętować ŚDM. Ci ludzie młodzi są odpowiedzią Boga na wasze prośby, owocem tego, co zasialiście, znakiem, że Bóg nie opuszcza swojego ludu, ale zawsze odmładza go wyobraźnią Ducha Świętego.   Drodzy dziadkowie, drodzy starsi bracia i siostry, niech błogosławieństwo uścisku Maryi i Elżbiety dotrze do was i napełni wasze serca pokojem. Z miłością was błogosławię. A wy, proszę, módlcie się za mnie.  

(Franciszek, Orędzie na 3 Dzień Dziadków i Osób Starszych, 23 lipca 2023)

Copyright © 2024 Parafia Nawiedzenia NMP